Płatności bezgotówkowe w placówkach medycznych – dlaczego warto?

Polacy coraz rzadziej dbają o to, by mieć w portfelu gotówkę. Wystarczy im karta lub telefon, którymi płacą szybko i wygodnie. Warto by placówki medyczne i apteki, podobnie jak sklepy, podążały za wyraźnym trendem w płatnościach i instalowały terminale POS. Zwiększy to sprzedaż, ale będzie miało także wpływ na zdrowie pracowników i klientów.

Klienci płacą bezgotówkowo

Płatności kartą stają się już standardem. Proces ten jeszcze przyśpieszył wraz z pojawieniem się możliwości przeprowadzania transakcji zbliżeniowych. Szybkość i wygoda tego sposobu płacenia sprawiła, że obecnie 86% wszystkich transakcji kartą jest realizowana bezdotykowo (wg statystyk Narodowego Banku Polskiego z trzeciego kwartału 2019 r.), a 20% Polaków nie nosi przy sobie na co dzień gotówki.

Kolejnym technologicznym przełomem na drodze do zmniejszenia udziału gotówki w płatnościach stała się technologia NFC. Dzięki niej możliwe jest płacenie telefonem lub inteligentnym zegarkiem, przez co klient nie musi mieć ze sobą karty płatniczej.

Popularne stały się także płatności mobilne. Z systemu BLIK, powstałego z inicjatywy polskich banków, korzysta już ponad 3,5 mln użytkowników. Płacą oni używając aplikacji mobilnej, w której otrzymują odpowiedni kod, a następnie autoryzują transakcję.

Coraz więcej POS w firmach

Przedsiębiorcy, chcąc sprostać oczekiwaniom klientów i pozostać konkurencyjnymi, powszechnie wyposażają się w terminale płatnicze. Statystyki Narodowego Banku Polskiego pokazują, że do III kwartału 2019 r. było ich w naszym kraju aż 867,7 tys.

Właściciele firm zauważają, że terminale POS przynoszą im wymierne korzyści. Zwiększa się dzięki nim obrót, pozwalają także na zachowanie lepszej kontroli nad finansami. Brak konieczności przyjmowania i wydawania gotówki to także szybsza obsługa klientów (a nikt nie lubi kolejek, szczególnie w aptekach, gdzie często jedyne, o czym marzy klient zaraz po wykupieniu lekarstw, to ciepły koc).

Placówki medyczne i apteki powinny zatem brać przykład ze sklepów, w których zazwyczaj znajdziemy już terminale. Przyzwyczajenia klientów wskazują, że ponad połowa z nich jest skłonna zmienić punkt sprzedaży na taki, który pozwala na wygodne i szybkie płatności bezgotówkowe.

Higiena płatności zbliżeniowych

Za płatnościami bezgotówkowymi przemawia nie tylko argument ekonomiczny. Epidemia koronawirusa uświadomiła nam także aspekt higieniczny płacenia kartą, przede wszystkim w sposób zbliżeniowy. Do używania tego rodzaju płatności zachęcał w marcu 2019 r. m.in. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Usług finansowych, Valdis Dombrovskis. Z inicjatywą zwiększenia limitów płatności zbliżeniowych do kwoty 50 EUR wystąpił także Europejski Urząd Nadzoru Bankowego.

Do używania tego rodzaju płatności zachęcał w marcu 2019 r. m.in. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Usług finansowych, Valdis Dombrovskis. Z inicjatywą zwiększenia limitów płatności zbliżeniowych do kwoty 50 EUR wystąpił także Europejski Urząd Nadzoru Bankowego.

WHO co prawda uspokaja, mówiąc, że nie ma dowodów, by same pieniądze przyczyniały się do rozwoju epidemii, ale nie jest to główny powód, dla którego warto zrezygnować z tego typu rozliczeń. Płatności elektroniczne pozwalają bowiem zachować odpowiedni dystans społeczny. Interakcja pomiędzy kupującym a sprzedającym jest znacznie bardziej ograniczona, gdy wystarczy przyłożyć kartę lub telefon do czytnika, by zrealizować transakcję.

Nie można jednak zupełnie bagatelizować znaczenia papierowych pieniędzy i monet w roznoszeniu patogenów. Podobnie jak na korespondencji czy paczkach, mogą na nich pozostawać drobnoustroje. I dotyczy to nie tylko koronawirusa.

Placówki zdrowia i apteki powinny szczególnie dbać o zmniejszenie szansy na przenoszenie się chorób w swoich placówkach. Odwiedzają je z zasady ludzie chorzy i przez ręce recepcjonistów czy farmaceutów może przejść z tego powodu dużo „zainfekowanej” gotówki. Przekazując ją kolejnym pacjentom, również o osłabionej odporności, narażają ich na niebezpieczeństwo zakażenia.

Warto wziąć pod uwagę te argumenty i zdecydować się na korzystanie z terminali płatniczych. Nie tylko zwiększą one konkurencyjność firmy, wychodząc naprzeciw potrzebom i nawykom konsumentów, ale pozwolą zadbać o ich zdrowie. A to jest najważniejsze dla tego rodzaju działalności.

Powiązane artykuły

Masz pytania?
Potrzebujesz więcej informacji?

Zadzwoń teraz, aby porozmawiać o najlepszym rozwiązaniu płatniczym dla Twojej firmy.

Skontaktuj się z nami