Płatności bezgotówkowe idealnym rozwiązaniem dla gastronomii.

Korzystanie z płatności bezgotówkowych stało się już standardem w gastronomii. Ta forma rozliczeń ma pod wieloma względami przewagę nad obrotem gotówką. Jest wygodna, szybka i pozwala na czytelne rozliczenia. Jakie są jeszcze zalety korzystania z kart i terminali w tej branży?

Problemy z gotówką

Korzystanie z płatności bezgotówkowych stało się już standardem w gastronomii. Ta forma rozliczeń ma pod wieloma względami przewagę nad obrotem gotówką. Jest wygodna, szybka i pozwala na czytelne rozliczenia. Jakie są jeszcze zalety korzystania z kart i terminali w tej branży?

W przypadku „cyfrowych” pieniędzy wszystkie rozliczenia podane są „jak na tacy”. Mamy kompleksowy widok naszego utargu pod koniec dnia, co pozwala trafniej dokonać bieżącej oceny przychodów.

Gdy rezygnujemy lub ograniczamy obrót gotówką, możemy uniknąć także obaw o nieuczciwość ze strony pracowników. Łatwiej wtedy o wzajemne zaufanie, ponieważ wszystkie środki są czytelnie zapisane w formie elektronicznej, zamiast pozostawać w kasie. Warto również wziąć pod uwagę brak nieporozumień z klientami, które mogą pojawiać się przy obrocie banknotami, zakłócając ich pozytywne wrażenie z wizyty w lokalu, na które ciężko pracujemy.

Polacy płacą cyfrowo

Nic dziwnego zatem, że płatności bezgotówkowe powoli stają się dominującą formą rozliczeń w gastronomii. Decydując się na nie, podążamy za trendami na rynku i upodobaniami klientów.

W rękach Polaków znajduje się ponad 40 mln kart płatniczych, którymi dokonują prawie 8 mld transakcji rocznie. Liczba ta wciąż wzrasta, gdyż coraz mniej klientów nosi ze sobą gotówkę. Korzysta z niej zaledwie co piąty Polak.

Znaczenie dla klientów ma wygoda i szybki czas dokonywania płatności. Otrzymują oni także paragon, a przede wszystkim zapis swoich wydatków mogą sprawdzić w systemie bankowości internetowej. To doskonała recepta na sytuację, kiedy podsumowując stan swojego portfela, dochodzimy do wniosku, że pieniądze w tajemniczy sposób „się rozeszły”. Gdy rozliczenia mają formę elektroniczną, łatwiej zachować kontrolę nad wydatkami.

Podstawową wadą gotówki jest też po prostu to, że trzeba mieć jej odpowiednią ilość przy sobie. Wymaga to regularnego podliczania swojego stanu portfela i może zniechęcać do większych wydatków. Karta daje swobodę dysponowania własnymi środkami, bez fizycznych ograniczeń ilości banknotów.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że co roku udział płatności bezgotówkowych w ogólnej liczbie transakcji konsekwentnie rośnie, a klienci coraz mniej chętnie i wiernie korzystają z punktów gastronomicznych, w których nie mogą zapłacić kartą.

Wygoda i szybkość w restauracji

Korzystanie z terminali płatniczych w gastronomii to zatem wyjście naprzeciw zapotrzebowaniu klientów. Dzięki możliwości realizacji transakcji bezgotówkowych większa ilość klientów skorzysta z naszych usług.

W Polsce pojawiły się już pierwsze lokale, które nie tylko umożliwiły klientom cyfrowe płatności, ale całkiem zrezygnowały z gotówki. Przykładem takiego miejsca jest jedna z wegańskich restauracji w Warszawie. Lokal zdecydował się na ten krok już w 2017 roku, trafnie odczytując potrzeby rynku. Okazało się to dużą oszczędnością czasu klientów, którzy nie muszą czekać, aż kelner skorzysta z kasy, by przyjąć pieniądze i wydać resztę. Dzięki przenośnym terminalom transakcje można realizować szybko i w każdym miejscu restauracji. Wiele lokali decyduje się również ograniczyć transakcje jedynie do bezgotówkowych w weekendy, gdy ruch jest większy i istotna staje każda minuta obsługi klientów.

Oczywiście nie zawsze trzeba zupełnie rezygnować z gotówki. Najważniejsze jednak, aby płatności bezgotówkowych klientom nie utrudniać. Inwestując w odpowiednią ilość nowoczesnych terminali obsługujących płatności zbliżeniowe, typu BLIK czy płatności walutowe sprawimy, że klienci nie będą zmuszeni sięgać do portfela po pieniądze. Z pewnością docenią tę wygodę.

Powiązane artykuły

Masz pytania?
Potrzebujesz więcej informacji?

Zadzwoń teraz, aby porozmawiać o najlepszym rozwiązaniu płatniczym dla Twojej firmy.

Skontaktuj się z nami